رشد شخصی, رشد کسب و کار, همه دسته بندی ها

موفقیت

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-ko9nhbof’ admin_preview_bg=”]

در این مقاله میخوانید :

موفقیت برای ما چگونه معنا میشود ؟

مفهوم کلی موفقیت چیست ؟

آیا رسیدن به موفقیت به معنای خوشبختی است ؟

سه اصل مهم برای رسیدن به موفقیت

 موفقیت برای ما چگونه معنا میشود ؟

اگر بخواین با یک کلمه به معنی موفقیت دست پیدا کنین ، در اشتباهین !

چون موفقیت برای هر کدوم از ما معنا و مفهوم متفاوتی داره ، همونطور که همه ی ما در شرایط متفاوتی نسبت به هم زندگی کردیم پس طبیعتا نیازها ، خواسته ها و آرزوهای متفاوتی هم داریم .

شاید موفقیت برای من ، رسیدن به یک هدف کاری باشه که چندین سال براش تلاش کردم و برای شما  خرید یک خونه تو بهترین محله  شهرتون باشه یا حتی قبولی در رشته پزشکی و ترفیع گرفتن در شغلی که در حال حاضر بهش مشغول هستین  .

مفهوم کلی موفقیت

 اگر بخوایم به طور کلی برای موفقیت مفهومی رو در  نظر بگیریم باید بگم موفقیت یعنی رسیدن به حس رضایت و دستیابی به هدفی که  از قبل برای خودمون  تعیین کرده بودیم  ، در حالی که حس درونیمون هم  اونو تایید کنه .که میتونه شامل :اهداف کاری ، اقتصادی ، تحصیلی ، جسمی ، معنوی و …باشه .

آیا رسیدن به موفقیت به معنای خوشبختی است ؟

موقع خوندن این مقاله لازمه یمقدار با خودتون فکر کنین تا متوجه شین آیا موفقیت هایی که برای خودتون تعیین کردین، خواسته های قلبی خودتون هستن  یا  دیگران ؟ آیا رسیدن به اونها باعث شادی و حس رضایتتون میشه ؟

اکثر افراد زمانی که کمی دقیق تر راجع به این موضوع فکر میکنن متوجه میشن که سالها در حال تلاش برای پاسخگویی به خواسته ها و توقعات : پدر ، مادر ، همسر و حتی تحت تاثیر قرار دادن دوستانشون و افراد جامعه هستن .  اونها با سرعت هرچه تمام تر در حال تلاش  برای رسیدن به موفقیتی هستن که آرزوی خانواده یا اطرافیانشون بوده !

برای مثال :  خانواده ای  که از همون دوران پایه ای تحصیل،  فرزندش رو در انواع کلاس های کمک آموزشی ثبت نام میکنه به امید اینکه بعد از فارغ التحصیلی بتونه در رشته پزشکی قبول شه ، هیچ فرصتی به فرزندش  برای فکر کردن به گرایشات خودش نمیده تا اون هم بخواد به خواسته های قلبی خودش فکر کنه و  مسیری رو طی کنه تا رضایت خاطر بیشتری رو براش  به همراه داشته باشه .

یا خیلی از آقایون و خانم ها بعد از ازدواج به غول چراغ جادوی تبدیل میشن که موظفه تمام آرزوهای طرف مقابلش رو به حقیقت تبدیل کنه .در صورتی که شاید دست به کارهایی بزنه که با علایقش هیچ گاه همخوانی نداشته و از انجام اون کارها حس ناامیدی و شکست بهش دست بده .

 مثال های بالا نمونه های  واضحی از تلاش برای رسیدن به موفقیتی بودن  که توسط دیگران برای ما تعریف شده.

در کل  اون چیزی که حس خوبی رو برای ما به ارمغان میاره میتونه برامون خوشبختی تعبیر شه .

به احساس خوب خودمون توجه کنیم ، به این که بعد از رسیدن به اون خواسته که موفقیت معنی شده برامون ، حس شادی خواهیم داشت  یا خیر ؟ آیا توانایی طی اون مسیر  با تمام پستی و بلندی هاش با حس خوب رو داریم  ؟

3 اصل مهم برای رسیدن به موفقیت

شاد باشید   : از نظر علمی ، شادی بالاترین  سطح انرژی رو در وجود ما ایجاد میکنه ، پس اگر هدفی رو تعیین کنیم که بتونیم با شادی و حال خوب مسیرو طی کنیم  تا بهش برسیم ، دیگه خستگی رسیدن به اونو خیلی کمتر حس میکنیم . اگر سعی کنیم گشاده رو باشیم و با حس خوب و شادی به پستی و بلندی های مسیر نگاه کنیم اون وقته  که میتونیم بگیم خیلی به هدفمون نزدیک شدیم .

علاقه ات رو دنبال کن ، این دلیلی میشه برای شاد بودن و شکست ناپذیریت در مسیر رسیدن به موفقیت .

 تشنه رسیدن باشید  :اینکه در هر شرایطی بتونید از پس سختی های مسیر بر بیاید نیاز داره به یک حس درونی که ازیه نیاز شدید  نشائت میگیره . حسی که نمیزاره مثل خیلیا با یک شکست نا امید شین و دیگه تحت تاثیر حرفای دیگران قرار نمیگیرین ، حس درونی که باعث میشه روز و شب رسیدن به خواسته هاتونو تصورکنین و از رسیدن بهشون به خودتون افتخار کنین !

 

از داشتن پلن دوم خودداری کنید ، یک پلن داشته باشید ، اون هم رسیدن باشه و تمام

 پشتکار  داشته باشید  :  اگر از شما بپرسم بین افراد باهوش و کسانی که پشتکار زیادی برای رسیدن به هدفشون دارن کدوم به موفقیت میرسن جوابتون کدوم ازونهاست ؟

فارغ ازینکه جواب درست دادین یا غلط ، باید عرض کنم که داشتن پشتکار اصلی ترین دلیل برای رسیدن به موفقیته ،  چرا ؟

چون یه آدم باهوش اگر هزاران ایده هم داشته باشه تا وقتی که برای رسیدن بهشون  پشتکار و مداومت نداشته باشه هیچکدوم ازونها عملی نمیشه  و آخر سر شاید اون فرد فکر کنه زیاد هم آدم باهوشی نبوده .

در صورتی که اگر  یک آدم با درصد هوش پایین تر ، در رسیدن به حتی یک ایده ای که میتونه مال فرد دیگری هم باشه پشتکار و ممارست به خرج بده با رسیدن بهش حس کنه باهوش ترین آدم روی زمینه !

رفتار ما روی طرز فکری که راجع به خودمون پیدا میکنیم بشدت تاثیر گذاره ، بیایم با پرهیز از برانگیختگی احساسی ، اهدافی رو انتخاب کنیم که هیچوقت برای رسیدن بهشون پا پس نکشیم ، مهم نیست اون هدف چقدر بزرگه ، مهم اینه که اگر روزی حتی یک قدم برای رسیدن به اون برداریم،  به مرور بهش نزدیک و نزدیکتر میشیم .

[/av_textblock]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *